Čime se bavimo
Plan turizma i zaštite
SPOT vjeruje da održivi turizam ima potencijala ne samo ublažiti potencijalno štetne učinke posjete prirodnim područjima već može djelovati kao snažno sredstvo u očuvanju ekosustava o kojima ovisi. I u tome nismo sami. S obzirom na to da više od milijardu putnika putuje svijetom svake godine, napori da se umanji njihov utjecaj moraju se povećati, posebice u osjetljivim ekosustavima. Drugi razlog je taj da u brojnim mjestima, posebice zaštićena područja u tranzicijskim zemljama, turizam je jedna od rijetkih ne ekstraktivnih ekonomskih alternativa za lokalne zajednice koje su tradicionalno orijentirane neodrživom lovu, ribolovu i poljoprivredi.
Održivi turizam predstavlja mogućnosti za razvoj lokalne ekonomije ovisne o očuvanju prirodnih resursa radije nego njihovom eksploatiranju i kako bi se uskladili interesi voditelja zaštićenih područja s onima predstavnika zajednice i turističke industrije.
SPOTov pristup turizmu i zaštiti započinje s nacrtom. Mi razvijamo cjelovit uvid u izravne i neizravne prijetnje bioraznolikosti u mjestu, s naglaskom na ljudske socio-ekonomske uvijete koji često vode k degradaciji okoliša, kao što su nedostatak ekonomskih alternativa, osviještenosti i industrijskih standarda. Ova procjena se izvršava u uskoj suradnji s našim partnerima za očuvanje.
Uz ta saznanja, započinjemo s primjenom naših „modela turističkog očuvanja“ koji sadrži blizu dvadeset jedinstvenih strategija koje izravno povezuju održivi turizam s naporima za očuvanje bioraznolikosti na licu mjesta. Razvijani kroz gotovo desetljeće analize uspješnih i ponovljivih turističkih projekata (naših i tuđih) koji su rezultirali doprinosima očuvanju, modeli turističkog očuvanja iskorištavaju sredstva koja uspješni turizam proizvodi – uključujući novac i aktivnosti lokalnih korisnika – za podršku staništima i zaštiti vrsta.
Jedan od središnjih stupova SPOTovog pristupa očuvanja bioraznolikosti je naše usvajanje i primjena „globalnih kriterija za održivi turizam“ u brojnim projektima kojima upravljamo. Razvijan od strane 27 organizacija (uključujući WWF, TNC, IUNC, UNEP, UNDP i UNF), kriteriji predstavljaju integraciju mnoštva najboljih i najcjenjenijih programa certificiranja globalnog turizma. SPOT je pomogao upravljati suradničkim procesom koji je rezultirao kriterijem i do sada smo radili s nebrojenim hotelima, turoperatorima i destinacijama kako bi im pomogli bolje razumjeti i postići ispunjenje kriterija standarda i najboljih praksi održivog turizma.
Što očekivati
-
Participativno planiranje
Dokazana sposobnost za uključivanje više zainteresiranih strana – uključujući javni sektor, predstavnike industrije, nevladinih udruga i zajednice – u turizmu, planiranju i provedbi očuvanja.
-
Procjena prijetnji
Kroz našu dokazanu metodologiju, SPOT će poduzeti naš sveobuhvatni proces procjene ugroženosti bioraznolikosti koji identificira socio-ekonomsko stanje koje može biti pod utjecajem održivog razvoja turizma kao način da se postigne smanjenje prijetnje.
-
Najbolje prakse očuvanja
SPOT ima duboko razumijevanje najboljih praksa i standarda održivog turizma, kao i načina za utjecaj na usklađenost povećanja diferencijacije proizvoda i predložene cijene.
-
Dokazani modeli
Upotreba SPOTovih modela turističkog očuvanja koji crpe svoju moć od održivog turizma i resursa koje on stvara kako bi: poboljšali turističke standarde i najbolje prakse, povećali osviještenost o prirodi i jedinice očuvanja, diversifikaciju prihoda, nadzora i istraživanja, financiranje očuvanja putem turističkog rada, partnerstva za očuvanje.